המרכז לנפגעי גזענות | المركز لضحايا العنصرية
 

אודות המרכז לנפגעי גזענות

"כְּשֶׁהָרֶשַׁע בָּא כְּמוֹ גֶּשֶׁם נוֹפֵל, אִישׁ אֵינוֹ קוֹרֵא עוֹד: עֲצֹר!

כְּשֶׁהַפְּשָׁעִים נֶעֱרָמִים, הֵם נַעֲשִׂים בִּלְתִּי-נִרְאִים.
כְּשֶׁהַסֵּבֶל נַעֲשֶׂה לְלֹא-נְשּׂא, אֵין שׁוֹמְעִים עוֹד אֶת הַצְּעָקוֹת.
גַּם הַצְּעָקוֹת נוֹפְלוֹת כְּגֶשֶׁם-קַיִץ."

ברטולד ברכט, מתוך השיר "כשהרשע בא כמו גשם נופל"

יחס שלילי, אלים ומפלה כלפי יחיד או קבוצה באוכלוסייה על סמך המוצא האתני, הדתי, הלאומי או צבע העור הוא יחס הנובע מגזענות. החוק הישראלי מגדיר גזענות כ-"רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות או גרימת מדנים" כלפי ציבור או חלקים של אוכלוסייה,  בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני. 

לגזענות בישראל פנים רבות: היא יכולה לבוא לידי ביטוי בהסתה – כציור גרפיטי או כמודעה; בהפליה במקום העבודה או כלפי צרכנים; ובביטוייה הקשים, היא עלולה אף להגיע לתקיפה אלימה ולרצח. ישראל היא מדינה מגוונת ועתירת קבוצות שונות, ואוכלוסיות מיעוטים רבות סובלות בה מגזענות. ערבים, יוצאי אתיופיה, דוברי רוסית, מזרחים ואפריקאים מבקשי מקלט ומהגרי עבודה נתקלים ביחס מפלה ולא שוויוני, וחלקם חשופים אף לאלימות ולפגיעה בגוף ובנפש.

החוק נותן מענה לנפגעי גזענות. המרכז לנפגעות ולנפגעי גזענות קם כדי לסייע לנפגעי פשעים אלה לעמוד על זכויותיהם החוקיות ולקבל סיוע משפטי ונפשי לפי הצורך. נוסף על כך, על מנת שנוכל להילחם בגזענות באופן מקיף וכללי אנו מבקשים להבין את ממדיה ואופיה. איסוף המידע והדיווחים ישמש להכנת דוחות מעקב שנתיים. המרכז פתוח לקבל דיווחים מנפגעי גזענות ומעדי ראיה לאירועים גזעניים, ומקבל פניות בעברית, ערבית, רוסית, אמהרית ואנגלית.

המרכז הוקם ביוזמת ובידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה והמטה למאבק בגזענות בישראל.

 

הגופים המייסדים

המרכז הרפורמי לדת ומדינה

המרכז הרפורמי לדת ומדינה הוא הזרוע הציבורית-משפטית של התנועה הרפורמית בישראל והוא פועל מאז 1987 לקדם את ערכי הפלורליזם, השוויון וחופש הדת, לצד קידום הדמוקרטיה והכללת המיעוטים בקרב החברה הישראלית. המאבק בגזענות הוא ממשימות היסוד של הארגון.

המרכז הרפורמי מחויב לקידום המגוון הדתי והגנה על חופש הדת בישראל, ופועל ליצירת דמוקרטיה ישראלית רחבה ומקיפה, המבוססות על עקרונות צדק חברתי ושוויון.

המרכז הרפורמי משתמש בכלים משפטיים לצד קידום מדיניות ציבורית וחקיקה בנושאים עליהם הוא מבקש להשפיע, יחד עם פעילות ציבורית שתכליתה להשפיע על דעת הקהל הישראלית ולהניע את הציבור לפעולה ישירה.

המטה למאבק בגזענות

המטה למאבק בגזענות הוא ארגון-גג המאגד למעלה מ-45 ארגונים, קבוצות, פעילים ופעילות, הנאבקים ונאבקות נגד גזענות ואפליה כלפי קבוצות ופרטים בחברה ובכלל זה: גזענות כלפי ערבים וערביות, יוצאי ויוצאות אתיופיה, מזרחים ומזרחיות, דוברי ודוברות רוסית, מהגרי ומהגרות עבודה,פליטים ופליטות וגזענות מגדרית. המטה פועל כדי לקדם חזון של חברה שוויונית מכילה וחפה מגזענות.

הארגונים החברים במטה:  המרכז הרפורמי לדת ומדינה, מרכז תמורה, מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, עמותת סיכוי, הקשת הדמוקרטית המזרחית, תנועת אחותי, פורום הכרה - למען הכרה בכפרי הבדואים הלא-מוכרים בנגב, קואליציית נשים לשלום, מעגלים-חלקאת, רופאים לזכויות אדם, מרכז תמורה, טבקה– משפט וצדק לעולי אתיופיה, אג'נדה,קו לעובד, פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, מהפך-תע'ייר, עמותת ג'דאר, תנד"י, מעאן, חיראק, מחסום ווטש, המוקד לפליטים ולמהגרים, ועדת מעקב החינוך הערבי, הקשת בערד, ארבאט, יוזמות קרן אברהם, עמותת משפחות מעורבות, מורשתינו, פסיכו-אקטיב, הרשימה לאיכות המקצוע וזכויות האדם בלשכת עורכי הדין, מרכז sos ללימודי אלימות בישראל, ארגון גזענות לא במדינה שלי, בית ספר לשלום בנווה שלום, חיראקונא, א.ס.ף ארגון סיוע לפליטים ומבקשי מקלט, מרחבים, ילדים ישראלים, שתי"ל, עו"סים שלום, מרכז איעלאם, תנועת אדום חדש, עמותת בוגרי אוניברסיטאות רוסיה וברה"מ, הפורום הגלילי לשוויון אזרחי ולמאבק בגזענות, עמותת בית לרעות טמרה, ארגון אנתימאא ועאטאא מטירה, פורום המשולש הדרומי והשרון לשיוויון ולמאבק בגזענות.

 

צוות המרכז

צחי מזומן

מנהל

עורך תוכן. הקים וערך את כתב העת "דעות" של "נאמני תורה ועבודה", וערך פרסומים אקדמיים ופופולריים רבים. ניהל את מחלקת התרגום במרכז לבחינות בגרות במכון סאלד, וריכז את כתיבת הבחינות בתלמוד ובתושב"ע. בתפקידו הקודם במרכז הרפורמי לדת ומדינה ניהל את המחלקה הציבורית. 

פעיל זכויות להט"ב, ממקימי ארגון שב"ל הפועל לסובלנות כלפי להט"ב בחברה הדתית. פעיל ויו"ר לשעבר ב"אגודה להבנה בינדתית".

צחי מזומן

עו"ד לנא ורור 

מנהלת שותפה, מנהלת המטה למאבק בגזענות

עורכת דין בעלת ותק 20 שנה,בעלת תואר מוסמך במנהל עסקים. פעילה חברתית בתחום זכויות אדם ושוויון, מנהלת היחידה לשוויון הזדמנויות לסטודנטים ערבים באוניברסיטה העברית בירושלים. בעבר מנחה ומרצה בקליניקה לכלכלה קהילתית בפקולטה למשפטים. 

עו"ד אורי נרוב

יועץ משפטי

בוגר המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן. בעל תואר ראשון במדעי המדינה, אוניברסיטת תל אביב. חבר בתכנית העמיתים של היא"ס ישראל (Hebrew Immigrant Aid Society). חבר בלשכת עורכי הדין בישראל משנת 2010.

עו"ד אורי נרוב

חולוד מסאלחה

דוברת

דוברת המטה למאבק בגזענות. עיתונאית ופעילה חברתית. בוגרת תואר ראשון בתקשורת ומדעי מדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, וקורסים רבים בתחום התקשורת בארץ ובחו"ל. 

הפיקה את סדרת הטלוויזיה "תעודות אדומות", על האתגרים והחסמים של הערבים בישראל במגוון נושאים ותחומים.

חולוד מסאלחה

סמאח דרויש 

רכזת מענה בערבית ועברית

עורכת דין לענייני עבודה, בוגרת תואר במשפטים בתחום התמחות של משפט פלילי וקרימונולוגיה . פעילה חברתית מגיל צעיר, מנחה קבוצות ומשלחות הדברות של נוער ישראלי- פלסטיני בחו"ל, ומתרגומנית פרונטלית של מפגשי דיאלוג ערבי- יהודי.  

יאנה ביילין

רכזת מענה ברוסית

ילידת אוקראינה, עמדה בראש הקהילה הרפורמית בעיר צ'רקאסי. לימדה עברית באולפן לעברית של הסוכנות היהודית ובבית ספר יום ראשון בעיר. 

משנת 2000 עוסקת במתן סיוע לעולים במסגרת "מרכז הסיוע המשפטי לעולים" של התנועה הרפורמית, ובו היא משמשת רכזת הפניות. 

יאנה ביילין

אדיס אבאי

רכזת מענה באמהרית

נולדה באתיופיה ועלתה לארץ בשנת 2002, סייעת בחינוך מיוחד בבית ספר פוירשטיין בירושלים. פעילה חברתית ומתנדבת בעמותת"סיפורי חיים"